História

Mladí ľudia v Dubovom odjkaživa aktívne pôsobili v Klube mládeže. Jedného letného dňa v roku 1999 boli bývali postrehli pri opekačke na miestnom tanečnom kole (kde len tak z plezíru po večeroch hrávali volejbal), že tento priestor nie je dostatočne využitý a spontánne sa pár nadšencov rozhodlo zorganizovať volejbalový turnaj. V tomto roku to bola jednodňová sobotná akcia o piatich družstvách, teplom pive a studených párkach. Keďže sa však 0. Ročník všetkým zapáčil, organizoval sa aj nasledujúci rok a potom opäť. Prvých 5. Ročníkov to bola príjemná jednodňová aktivita konajúca sa vždy na konci augusta, po ktorej sa organizovali diskotéky na odreagovanie (pri alkohole a kalerábovej muzike).

Pri 6. Ročníku v roku 2005 si organizátori uvedomili, že jeden deň je predsa len málo a rozhodli sa volejbalový turnaj organizovať do 2 dní a presunúť ho o mesiac skôr – na koniec júla (23.-24.7.2005). V sobotu večer pred tradičnou diskotékou vystúpili aj dve kapely – Štvrtá tretina (Dubové) a Heľenine oči (Prešov). Kultúrny program bol pripravený aj na nedeľné popoludnie, kedy domáci divadelný súbor D-Efekt odohral pod holým nebom svoje úspešné predstavenie Maľované na skle. Po úspechu turnaja a hojnej účasti počas oboch dní si organizátori o rok neskôr položili otázku: Nie je to stále málo? A rozhodli sa usporiadať turnaj trojdňový (21. – 23.7.2006). V piatok atmosféru fantasticky vytvorila domáca kapela Štvrtá tretina. Turnaj prebiehal od sobotného rána a večer opäť zahrala kapela Heľenine oči (po veľkom minuloročnom úspechu). Tak ako v predošlý rok, aj tento rok bola nedeľa v réžii divadelného súboru D-efekt , tentokrát s hrou Komédia o boháčovi a Lazarovi.

8. ročník v roku 2007 (27. – 29. 7. 2007) sa niesol v podobnom duchu ako predošlé dva, ktoré sa osvedčili. V piatok o deviatej večer vystúpila domáca kapela Štvrtá tretina a zabávala všetkých zúčastnených až do bieleho rána. Nevedno, či sa do bieleho rána zabávali aj prihlásené družstvá (o mnohých by sme však vedeli s istotou povedať, že určite áno), lebo turnaj sa začínal o deviatej ráno. Po tom tohtoročnom sa o zábavu postaral Robo Papp a po ňom martinská kapela Bez obsluhy. Tradičná diskotéka, končiaca za svitania, samozrejme nemohla chýbať. V nedeľu sa tentokrát predstavil divadelný súbor z Belej. Aj keď by mnohí čakali, že organizátori si už otázku „Nie je to málo?“ nepoložia, opak sa stal pravdou a ďalší ročník štartoval už vo štvrtok večer (24. 7. 2008) s posedením pri príjemnej hudbe a narazením prvého sudu. V piatok už tradične všetkých do rána bavila kapela Štvrtá tretina a v sobotu sa do tretice vrátili Heľenine oči, tradične nemohla po ich koncerte chýbať diskotéka s výborným martinským DJ-om Martinom Drgom.

10. ročník bol poznačený zásadnou zmenou – štvrtkové narážanie sudu zostalo, ale volejbalový turnaj sa začínal už v piatok popoludní svojimi prvými zápasmi. Večer opäť hrala výborná kapela Štvrtá tretina a v sobotu po turnaji žilinská kapela Arzén. V nedeľu divadlo nahradil kúzelník Talostan so svojou show, ktorý nepotešil len tých mladších, ale zabavil hlavne všetkých starších. Nedeľná afterparty sa už tradične niesla v duchu: „Vypi bo naľato“ alebo „Ešte treba jeden sud dopiť.“

11. ročník (30.7. – 1. 8. 2010) nadviazal na odskúšané z jubilejného 10. Ročníka a štartoval už tradične vo štvrtok večer. Turnaj sa opäť začal hrať v piatok popoludní, vo večerných hodinách zahrala bratislavská kapela Big Bastard Beat Band of Bratislava a po nej nemohla chýbať domáca Štvrtá tretina. V sobotu večer sa pritvrdilo a kolo zavalili davy ľudí, ktorí sa prišli zabaviť s kapelou Vidiek. Náladu do rána udržiaval osvedčený DJ Martin Drga.